niedziela, 27 lutego 2011

"Naga prawda" o Royal Canin

Załamuje mnie to, że wiele ludzi poleca karmę Royal Canin upierając się, że jest najlepsza.

CZYŻBY?

W internecie na każdym kroku znajduje się informację, że Royal Canin zawiera ok. 20-30% mięsa. Na żadnym opakowaniu nie ma wypisanej zawartej ilości mięsa - czyli chyba nie ma czym się chwalić? :)

W składzie Royal Canin znajduje się składnik BHA. Co to?

Kopiując z wikipedii:
Butylowany hydroksyanizol (czyli BHA) - stosowany głównie jako konserwant i przeciwutleniacz w produktach spożywczych. Może wywierać toksyczny wpływ na nerki, wywoływać wysypkę, pokrzywkę, rzadko duszność. W wysokim stężeniu wywołuje nowotwory u zwierząt laboratoryjnych.

Poza tym wiele psów dostaje uczulenie po tej karmie.

Dlaczego psy chętnie ją jedzą? - UZALEŻNIACZE zawarte w karmie działają.

Dlaczego więc weterynarze polecają tą karmę? Odpowiedź jest prosta...
reklamując ją i sprzedając, dostają za to pieniądze :) U prawie wszystkich wetów znajdziemy gabinety zapchane karmą RC. Oczywiście przy każdym schorzeniu zalecają kupno specjalnej karmy tej firmy. Byleby troszkę zarobić...

4 komentarze:

 1. Auć, naprawdę nei wiedziałam że "moja" ulubiona karma szkodzi psu :(
  Z pewnością już więcej jej nie kupię.
  A co sądzisz o suchej karmie na wagę?
  Oczywiście dla ras małych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój pies jak jadł suchą karmę,to miała wydęty brzuch albu nie mugł się zalatwić,a jak dawalam mu Royal canin to było fobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja z suchej karmy dawałam Royal'a ale teraz mam wątpliwości a z pasztecików z firmy vom Feinsten. czy są one dobre dla yorków? moja Luna skończyła w grudniu 1 roczek... którą suchą karmę najlepiej jest podawać yorkowi (taka ogólnodostępną)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pati, von Feinsten mają słaby skład. Polecam Ci o wiele lepszą mokrą karmę, z tej samej firmy (Animonda) - Grancarno. Są przeróżne smaki. A z suchych karm polecam Ci Acanę, karmię nią psa i przy tej karmie on zostanie.

  OdpowiedzUsuń